Jakie dofinansowania na zakup fotowoltaiki, docieplenie i wymianę pieca w domu w 2023 r.?

Jeżeli planujesz  gruntowny remont wraz termomodernizacją domu musisz liczyć się z większymi kosztami. Warto sięgnąć po dotacje z programów rządowych, które pomogą znacznie zredukować koszty docieplenia czy wymiany pieca. Po jakie dofinansowanie  sięgnąć w 2023 r., aby obniżyć te koszty?

Niektórzy w planach na 2023 rok mają budowę lub remont domu. Jedno i drugie wiąże się ze sporym wydatkiem. Wzniesienie nowego budynku to koszt kilkuset tysięcy złotych.

Za generalny remont również zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Na rekordowo wysokie koszty bez wątpienia wpływa szalejąca inflacja i spowodowane nią rosnące ceny materiałów budowlanych.

Na szczęście w Polsce funkcjonuje wiele programów finansowych, które mogą znacznie zredukować wydatki – zwłaszcza jeśli planujemy zastosować energooszczędne instalacje lub nowoczesne rozwiązania.

Program Moje Ciepło tylko dla nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym

Badanie „Co Polacy wiedzą o pompach ciepła i nowoczesnych systemach ogrzewania domów?” przeprowadzone przez Euros Energy pokazało, że ponad 80% osób boi się wysokich rachunków za ogrzewanie. Niemal 50% ankietowanych doświadczyło podwyżek na własnej skórze. Kryzys energetyczny, napędzany przez wojnę w Ukrainie i problemy gospodarcze, negatywnie odbija się na budżetach Polaków. Ogrzanie domu o powierzchni 130-150 mkw to koszt od kilku do nawet kilkunastu tysięcy rocznie.

Program „Moje Ciepło” skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli nowych, jednorodzinnych domów o podwyższonym standardzie energetycznym. Wsparcie stanowi 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli od 7 do 21 tys. zł. Od kwietnia 2022 roku wypłacono ponad 4200 dofinansowań. Budżet wynosi 600 mln zł. Właściciele budynków mieszkalnych mogą starać się o dotację do końca 2026 roku.

Większe dotacje z Mój Prąd 4.0

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się fotowoltaika, która wytwarza darmowy prąd z energii słonecznej. Instalację PV można połączyć z pompą ciepła. Taki zestaw jest w stanie dostarczyć prawie 100% ciepła niezbędnego do ogrzania domu i wody użytkowej, obniżając rachunki prawie do 0 zł.

Zestaw fotowoltaika + pompa ciepła nie emituje żadnych szkodliwych substancji. W konsekwencji nie tylko oszczędzamy, ale także chronimy środowisko!

Inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja w bezpieczną przyszłość, stabilność finansową i ekologię. Koszty montażu paneli fotowoltaicznych można znacznie obniżyć, korzystając z programu „Mój Prąd”.

W kwietniu 2022 roku ruszyła czwarta edycja „Mój Prąd 4.0”, która podobnie jak poprzednie, skierowana jest do osób fizycznych, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. W ramach projektu udzielane są dotacje na montaż instalacji PV.

Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze 2023?

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia już zbudowanych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Projekt skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali (z oddzielną księgą wieczystą) wydzielonych w budynkach jednorodzinnych.

Od 3 stycznia br. zwiększy się limit dotacji z programu Czyste Powietrze do nawet 135 tys. zł. Zwiększył się też próg dochodowy pozwalający właścicielom domów ubiegać się o dotacje z Czyste Powietrze 2023.

Wsparcie można otrzymać na:

  • wymianę starego pieca na paliwo stałe na ekologiczne źródło ciepła,
  • wentylację mechaniczną,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
  • docieplenie całego domu,
  • •wymianę okien i drzwi.

Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Dowiedz się więcej o programie na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/.